Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie C-520-21.
W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) toczy się sprawa C-520/21. Wyrok ma odpowiedzieć na pytanie, czy najbardziej popularny "straszak" bankowy (pozywanie kredytobiorców po unieważnionym kredycie i domaganie się odsetek od nieważnego kredytu) jest dopuszczalny w prawie europejskim.
Stanowisko prawników zajmujących się europejskim prawem konsumenckim jest jasne: bank może straszyć sobie kredytobiorców czym chce, ale nie uzyska odsetek od kredytu, który został unieważniony z powodu łamania prawa przez bank.
16 lutego 2023 r. Rzecznik Generalny - działający w TSUE jako analityk prawny - przedstawił Trybunałowi swój punkt widzenia, zgodnie z którym "straszak" bankowy jest sprzeczny z prawem europejskim. Jest to stanowisko korzystne dla kredytobiorców "frankowych". Treść jest dostępna na stronie internetowej TSUE.
Nie wiadomo, kiedy w tej sprawie Trybunał wyda wyrok, a także czy wyrok będzie identyczny ze stanowiskiem Rzecznika Generalnego (w praktyce można spodziewać się subtelnych różnic). Natomiast jedno jest pewne: liczba procesów o unieważnienie kredytu rośnie, a jednocześnie topnieje liczba biernych "Frankowiczów" (nie uruchamiających procesów i sponsorujących banki comiesięcznymi daninami).
Poddajemy pod rozwagę zainteresowanie się swoim kredytem jeszcze zanim w polskich sądach powstanie korek spowodowany szturmem kredytobiorców po wyroku TSUE.
Lista ostatnich naszych wyroków dostępna jest tutaj.
Co przyniósł październik?
Wrześniowe ciekawostki z wyroków
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, z dnia 25.09.2024 r., oddalający apelację Raiffeisen Bank, wyrok ......
Wakacyjne wyroki 2024 cz. 2
Wakacyjne wyroki 2024 cz. 1
Czerwcowe orzeczenia w sprawach naszych Klientów
Kredyty frankowe w maju 2024
Maj zaowocował kolejnymi 36 korzystnymi wyrokami, które zapadły w sprawach naszych ......