PRAWOMOCNE unieważnienie umowy o kredyt frankowy w 15 miesięcy
10 maja 2022 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację banku Millennium od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, zasądzającego na rzecz naszego klienta kwoty 44.311,86 CHF i 81.717,96 zł. Wobec tego, umowa o kredyt hipoteczny indeksowany do waluty franka szwajcarskiego została prawomocnie unieważniona. Całość postępowania w obydwu instancjach trwała łącznie 15 miesięcy.
Nasza Kancelaria złożyła pozew w lutym ubiegłego roku. Sprawę rozpoznawał wydział frankowy w osobie wiceprzewodniczącego wydziału Sędziego Piotra Bednarczyka, który już po pierwszej rozprawie, 31 maja 2021 r. orzekł o nieważności umowy (sygn. akt XXVIII C 3576/21). Bank złożył jak zwykle apelację, którą Sąd Apelacyjny oddalił, wraz z zarzutem zatrzymania, w prawomocnym wyroku 10 maja br. (sygn. akt I ACa 909/21). W postępowaniu apelacyjnym miała miejsce również tylko jedna rozprawa.
Warto zaznaczyć, że średni czas trwania pełnego postępowania frankowego w obydwu instancjach jest dłuższy. Może ono trwać 3-4 lata. Optymizmem napawa jednak to, że linia orzecznicza polskich sądów powszechnych w sprawach frankowych się ujednolica, a specjalnie powołany wydział frankowy orzeka sprawnie, czego dowodem jest powyższy wyrok.
Inne wyroki naszej Kancelarii znajdą Państwo tutaj.
Mecenas Robert Mazur jako "Expert w Bentleyu"
W odpowiedzi na kolejne zaproszenie mecenas Robert Mazur gościł na kanale YouTube'owym pana Macieja Wieczorka. Podczas wywiadu przeprowadzonego w ramach serii "Expert w Bentleyu" mecenas nakreśla ryzyko związane z współpracą z bankami, a także obecną oraz przyszłą sytuację kredytów hipotecznych w Polsce.

Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ korzystnych orzeczeń w ciągu dwóch miesięcy
Wywiad na kanale Independent Trader
Kilka tygodni temu Mecenas Mazur zagościł na kanale Independent Trader, rozmawiając o kredytach pseudofrankowych:
Znaczna ilość KORZYSTNYCH wyroków pomimo okresu świąteczno-noworocznego
Niebezpieczeństwa kredytów ze zmienną stopą
Wypowiedź mecenasa Mazura na temat niebezpieczeństw zmiennej stopy procentowej w kredytach złotowych.
Kredyty złotowe - wywiad z mecenasem Mazurem.
Kolejny wywiad z mecenasem Mazurem - tym razem o kredytach złotowych.
Na marginesie zwracamy uwagę, że ryzyko ciążące na kredytach złotowych opartych o zmienną stopę WIBOR jest aktualne również dla "frankowiczów" zainteresowanych ugodami z bankami. Wszak typowa ugoda z bankiem jest zaciągnięciem kolejnego kredytu, tym razem opartego o WIBOR.